Spacer z dzieckiem zimową porą hartowanie - werandowanie i inne sposoby. #13

06-02-2020

Spacer z dzieckiem zimową porą hartowanie - werandowanie i inne sposoby.

 

Wydawać by się mogło, że zima to nieodpowiednia pora na spacerowanie z dzieckiem. Nic bardziej mylnego! Co prawda wiatr, zimne powietrze i mróz wysuszają dziecięcą skórę, jedna nie powinnyśmy rezygnować ze spaceru zimą! Wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór dziecka


Zimowe spacery nie tylko uodporniają, ale również wspomagają walkę z wirusami. Nie należy bać się mroźnych spacerów, nawet jeśli dziecko ma zaledwie kilka tygodni lub miesięcy. Wystarczy dobrze go uchronić przed niską temperaturą, a wędrówki na mrozie na pewno wyjdą mu zdrowie.

Spacer z niemowlakiem zimową porą

 

Na pierwszy spacer niemowlaka można zabrać po 3-4 tygodniach od chwili urodzenia, oczywiście jeśli maluch jest zdrowy, a lekarz pediatra nie widzi do spaceru przeciwwskazań.

Jeśli niemowlak wcześniej nigdy nie przebywał poza domem zimą, warto go stopniowo przyzwyczajać do niskich temperatur przez tzw. werandowanie. Polega to na ubraniu malca tak, jakby miał iść na zimowy spacer, a następnie otwarciu szeroko drzwi balkonowych. Pierwsze werandowanie nie może trwać dłużej niż 10 minut. Przez kolejne dni należy stopniowo wydłużać czas werandowania aż do godziny.

Z tak zahartowanym maluchem można śmiało wyruszać na mroźne spacery.

 

Przed wyjściem na spacer koniecznie należy posmarować maleństwu buzię kremem pielęgnacyjno-ochronnym. Odpowiednio natłuści skórę i utworzy na niej film ochronny. Stosowanie takich kremów to podstawa codziennej pielęgnacji w mroźne, zimowe dni.

Przy wyborze odpowiedniego preparatu powinniśmy kierować się głównie zawartością substancji natłuszczająco-ochronnych oraz brakiem składników o działaniu alergicznym. Kosmetyki powinny zawierać witaminę E oraz filtry UVB, które zabezpieczą malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Preparaty dla dzieci powinny łatwo się rozprowadzać, łagodzić podrażnienia, zaczerwieniania i odbudowywać cienką warstwę lipidową skóry oraz zmniejszać uczucie napięcia i szorstkości.

Jak ubrać dziecko, aby nie zmarzło? Najlepszym sposobem będzie zapewnienie maluchowi kilku warstw ochronnych. Zaczynamy więc od ciepłego body z długim rękawem, następnie równie komfortowy pajacyk i na końcu - zimowy kombinezon. Pamiętajmy również o czapeczce chroniącej uszy i, jeśli nie ma ich w kombinezonie - o wygodnych osłonkach na dłonie maluszka Pamiętajmy o kontrolowaniu temperatury ciała swojego bobasa w trakcie spaceru. Można to szybko i skutecznie sprawdzić przykładając dłonie do karku maluszka. Jeśli będzie ciepły i suchy, oznacza to, że dziecko czuje się komfortowo. Spocony karczek to sygnał, że powinnyśmy nieco rozpiąć śpiworek lub lekko odchylić kocyk. Natomiast zimny kark i czkawka oznaczają, że nasz maluszek marznie i powinnyśmy jak najszybciej wrócić do domu.

Zimowy spacer z niemowlakiem ? co się przyda?

 

Tym, co niewątpliwie przyda się zimą na spacerze, jest śpiworek do wózka. Będzie stanowił dodatkową warstwę chroniącą naszego malucha przed niską temperaturą. Wybierając śpiworek zwróćmy uwagę na materiał, z którego został wykonany. Ważne, aby był wodoodporny, posiadał certyfikat Oeko-Tex Standard 100, czyli gwarancję braku szkodliwych substancji w materiale, z którego wykonany jest śpiworek. Dobrze, aby miał 5-punktowe otwory na pasy bezpieczeństwa, dzięki którym będzie pasował do większości spacerówek i fotelików samochodowych. Ważne jest również wykończenie i to, czy nasze maleństwo będzie miało swobodę wykonywania ruchów - szczególnie poruszania nóżkami.

Mamom, w trakcie spacerów przydadzą się mufki do wózka, które ochronią dłonie przed zimnem.
Na spacer z maluchem warto zabrać opakowanie termiczne na butelkę, zwłaszcza jeśli nie karmisz dziecka piersią. Podczas zimowych spacerów przyda Ci się również torba na wózek, w której zmieścisz termoopakowanie na butelkę dla dziecka, pieluszki, smoczek, telefon, wilgotne chusteczki lub inne niezbędne pomoce.

Pamiętaj, by podczas spaceru nie wyciągać malucha z wózka ? możesz to zrobić tylko wówczas, jeśli sytuacja naprawdę będzie tego wymagać. Jeśli maluch domaga się jedzenia bądź zmiany pieluszki poszukaj sklepu, galerii handlowej czy innego miejsca, gdzie unikniesz nadmiernego wychłodzenia niemowlaka.

 

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/