Porady eksperta - Urządzamy pokój dla dziecka #7

05-12-2019

Urządzamy pokój dla Malucha


Urządzanie pokoju naszej przyszłej pociechy jest jednym z tych elementów które możemy, a nawet powinniśmy zrobić odpowiednio wcześniej przed narodzinami. Chociaż dziewięć miesięcy oczekiwania to dość sporo czasu i wydaje nam się że po przejrzeniu tak wielu dostępnych inspiracji nie będziemy mieli problemu z urządzeniem najpiękniejszego pokoiku dla naszego cudownego Malucha, to zabierając się do pracy rodzice często napotykają się już na samym początku z szeregiem pytań: czy ostatecznie trzymać się utartej zasady niebieski/różowy a może wybrać stonowane kolory, gdzie postawić łóżko, czy powinnam ?., czy mogę?, czy będzie jemu/jej się podobać? i myślę że tu każdy z nas może dopisać szereg problemów z którymi się zmagał.


Zatem spróbujmy rozwiązać tajemnicę i odpowiedzieć sobie na zasadnicze zagadnienia dotyczące aranżacji pokoiku jeśli nie chcemy odbierać sobie przyjemności projektowania lub po prostu nie możemy pozwolić sobie na pomoc architekta wnętrz.

 

1.Czas


Po pierwsze jeśli rzeczywiście mamy możliwość wydzielić osobne pomieszczenie dla dziecka i rzeczywiście chcemy je odpowiednio urządzić to zacznijmy remont odpowiednio wcześnie ; dzięki temu będziemy mogli wszystko na spokojnie zaplanować, kupić i wykonać, a co najważniejsze zapewnimy dzięki temu spokój przyszłej mamy co przy remontach nie zawsze jest proste.

 

2.Funkcjonalność


Podział pokoju na strefy: zarówno potrzebne dla nas jak i dla dziecka:


sen-unikajmy stawiania łóżka na wprost od wejścia, ponieważ zakłóca to spokój, spanie przy oknie może natomiast narazić dziecko na przeciągi; łóżko powinno mieć zdrowy dla kręgosłupa materac umieszczony na sztywnym podłożu; dobrze jeśli dno łóżeczka ma regulowaną wysokość


higiena-mowa tu o przewijaku i wszelkich akcesoriach które najlepiej jeśli będą usytuowane jak najbliżej łóżeczka dziecka


garderoba-szafy, regały, szuflady oraz skrzynie na zabawki pomogą uporządkować nieład, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy na wierzchu i ułatwić młodej mamie opiekę nad noworodkiem


zabawa-musimy przewidzieć bezpieczne miejsce na podłodze, najlepiej jeśli to my dorośli przejdziemy się na czworaka i zbadamy przestrzeń jaką chcemy dać dziecku do zabawy


miejsce dla mamy-dobrze byłoby ustawić dla mamy wygodny fotel aby od samego początku mogła wygodnie usypiać dziecko w jego pokoiku.


Kwestie funkcjonalne są najważniejsze i przemyślmy je dokładnie, gdyż pamiętajmy: to my będziemy takiego maluszka usypiać, przewijać, zabawiać i porządkować jego rzeczy.

 

3.Kolorystyka


Niezależnie od kolorów jakie wybierzemy wnętrze musi być jasne gdyż stanowi niejako tło do wszystkiego innego co postawimy w pokoju. Jasne pastelowe kolory sprawdzą się we wnętrzu każdego malucha. Można postawić na dekorację jednej ściany tapetą czy też malowankami. Nie musimy już kierować się zasadą niebieski- dla chłopca a różowy- dla dziewczynki, korzystajmy z nieco mniej banalnych rozwiązań. Pamiętajmy również o psychologicznym oddziaływaniu kolorów: żółty i pomarańczowy to kolory które wprowadzają w nas dobry nastrój , choć intensywne lub w nadmiarze mogą być męczące. Podobnie zbyt dużo koloru czerwonego we wnętrzu może działać drażniąco na nasz układ nerwowy. Pamiętajmy, że pokój niemowlaka to przede wszystkim przestrzeń w której śpi, odpoczywa i rośnie.

 

I

 

4.Materiały


Najlepiej byłoby gdybyśmy stosowali naturalne materiały: drewno oraz wykładziny z surowców naturalnych. Uważajmy na modne ostatnio dywany typu shaggy, gdyż choć piękne to zbierają kurz, który nie sprzyja naszemu dziecku, tym bardziej że nie wiemy czy nie jest również alergikiem. Wybierajmy miękkie i ciepłe tkaniny ale jak najbardziej naturalne.

TIP: jeśli zdecydujemy się na dywan czy mniejszy dywanik, podłóżmy pod niego specjalne maty antypoślizgowe, gdyż podłoga w pokoju dziecka nie może być śliska!

Farby: kupujmy przede wszystkim farby zmywalne oraz dobrze by było wybrać te, przeznaczone dla alergików. Muszą mieć wszelkie atesty, neutralny zapach i nie zawierać toksycznych związków lotnych, które uwalniają się po malowaniu.

 

5.Zabawki


Jeśli chodzi o zabawki dla malucha to jak wiadomo na pewno od rodziny i przyjaciół dostaniecie mnóstwo grzechotek i gryzaków; ważne byście sprawdzali czy zabawki otrzymywane i kupowane przez was nadają się dla noworodków.

 

6.Oświetlenie


W pokoju malucha, jak również większego dziecka najważniejsze jest naturalne oświetlenie, ale to sztuczne jest prawie równo ważne. Pokój dziecięcy pełni wiele funkcji, dlatego powinien być wyposażony w kilka źródeł światła odpowiednich do różnych potrzeb/ strefowanie : światło ogólne najlepiej z regulowaną mocą, lampa nocna w okolicy łóżeczka, lampa np. stojąca przy fotelu dla karmiącej lub czytającej bajki mamy.

 

7.Bezpieczeństwo


Pokój dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny, zatem wybierajmy meble najlepiej drewniane pokryte ekologicznymi farbami i lakierami, uważajmy również na to aby łóżko, krzesełka i inne meble miały zaokrąglone lub zabezpieczone ostre kanty. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych w pokoju i zasłonięciu dostępu do kaloryfera. Osłona grzejnika ochroni dziecko przed ostrymi elementami i przed bezpośrednim kontaktem z ciepłem, co więcej może pomóc w stworzeniu ładnej dekoracji pasującej do stylu pomieszczenia.

 

Mam nadzieję że pomogliśmy Wam choć trochę w zapoznaniu się z tajnikami projektowania dla najmłodszych dzieci.

 

EKSPERT

mgr inż. arch. Sara Majchrzyk

Absolwentka wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
Główna architekt w In/Outside -
Studio aranżacji wnętrz i projektowania budynków.

 

 

W razie pytań / konsultacji lub chęci sprawdzenia innych projektów In/Outside zapraszamy do wiadomości prywatnych na profilach firmy:

 

https://www.facebook.com/Inoutside-289938501535346/

https://www.instagram.com/inoutside_projekty/

 

DODATKOWO RABAT

20%

na usługi projektowe!

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich osób które do 24 grudnia zgłoszą się i będą chciały skorzystać z usługi projektowej w Studio Aranżacji In/Outside - 20% zniżki na pokoje dziecięce! Rabat na hasło: JustBaby

 

 

A wy jak macie zamiar przygotować pokój swojej pociechy ? Zrobicie to sami czy skorzystacie z porad ekspertów ?

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/