Mleko mamy to cud. Czyli o zaletach karmienia piersią #12

30-01-2020

Mleko mamy to cud. Czyli o zaletach karmienia piersią

 

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla małego dziecka. Pokarm z piersi chroni dziecko przed chorobami układu oddechowego, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę czy otyłość w dorosłym życiu

Skład mleka kobiecego sprawia, że karmienie piersią jest najlepszym pokarmem i podstawą żywienia dziecka w pierwszym roku życia.

Mleko mamy ? jakie zawiera składniki?

W mleku mamy obecne są m.in. następujące składniki:

nukleotydy ? niezbędny element wielu procesów metabolicznych. Stymulują one produkcję przeciwciał i zwiększają aktywność komórek walczących z drobnoustrojami;
składniki mineralne i witaminy ? składniki wspierające harmonijny rozwój, funkcjonowanie organów oraz budowanie zębów i kości dziecka;
oligosacharydy ? w pokarmie matki występuje ponad 1000 różnych krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów w stosunku 9:1, które to odwzorowują aż około 100 struktur;
tłuszcze ? główne źródło energii. Wśród nich wyróżnia się długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ważne dla rozwoju mózgu i wzroku;
węglowodany ? pokarm kobiety zawiera głównie laktozę, czyli cukier mleczny, drugi co do wielkości stały składnik mleka kobiecego.

Co daje karmienie piersią?

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez wszystkie najważniejsze towarzystwa naukowe i organizacje zajmujące się zdrowiem i rozwojem dziecka. Pokarm mamy jest idealnie dostosowany do potrzeb młodego, rozwijającego się organizmu ? zawiera niemal wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i proporcjach z wyjątkiem witamin D i K, stąd konieczność odpowiedniej suplementacji tymi składnikami. To także podstawa budowania bariery ochronnej organizmu dziecka.

Dziecko karmione piersią lepiej rozwija się również psychicznie ? jest przecież często bardzo blisko mamy, słyszy bicie jej serca, czuje się bezpiecznie, umacnia się emocjonalna więź między dzieckiem a mamą. Ona sama także korzysta na tym, że naturalnie karmi swoją pociechę ? karmienie piersią przyspiesza jej regenerację po porodzie, mama szybciej odzyskuje normalną sylwetkę, ma lepszy nastrój. Co ciekawe, dostaje także ?zdrowotną polisę ubezpieczeniową? na całe dalsze życie ? spada prawdopodobieństwo, że w późniejszym wieku będzie chorować na nowotwory piersi, jajników czy osteoporozę.
I wreszcie rzecz z pozoru banalna ? karmienie piersią to wygoda. Pokarmu nie trzeba przygotowywać, podgrzewać, studzić. Nie trzeba myć naczyń, butelek, smoczków. Te zalety szczególnie uwypuklają się, kiedy trzeba nakarmić dziecko np. w nocy, w podróży. Nie wspominając już o oszczędnościach ? naturalny pokarm jest za darmo.

Czy wiesz, że?.
Mleko mamy zmienia się nie tylko pod względem zawartości składników odżywczych, ale nawet konsystencji! Pokarm kobiety wypływający na początku ssania malucha jest bardziej ?wodnisty?, ponieważ w pierwszej fazie karmienia ma zaspokoić pragnienie dziecka. Następnie mleko staje się gęstsze, bardziej kaloryczne? dostarcza wtedy więcej tłuszczu i białka.Z korzyścią dla dziecka
Poza dostarczaniem niezbędnych składników odżywczych, mleko matki może korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka, także długoterminowo. Dzieci karmione piersią są mniej podatne na ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości w przyszłości. Ponadto, karmienie piersią jest niezmiernie ważną, wyjątkową chwilą w relacjach kobiety i dziecka.
Co zrobić jeśli nie można karmić piersią?
Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia i niedoścignionym wzorem żywienia, najlepiej dopasowanym do jego potrzeb. Niestety karmienie piersią nie zawsze może przychodzić z łatwością, a pojawiające się trudności mogą powodować niepokój. Większość tych problemów można pokonać, jeśli jednak nie możesz karmić piersią z uzasadnionych powodów, powinnaś z pomocą pediatry wybrać odpowiednie mleko modyfikowane.
Warto wybrać mleko modyfikowane, którego skład jest opracowany w oparciu o badania nad pokarmem kobiecym. Taki produkt powinien zawierać witaminy A, C oraz D dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3, ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych.
Bez względu na to, czy karmisz piersią, czy wybrałaś mleko modyfikowane, staraj się jak najlepiej wspierać rozwój swojego dziecka, m.in. poprzez dostarczanie mu odpowiednich składników odżywczych.

 

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/