Jak wybrać wózek dla dziecka #11

23-01-2020

Jak wybrać wózek?

 

Zakup wózka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Oferta wózków jest niezwykle bogata i łatwo pogubić się w wyborze tego odpowiedniego. Co powinien mieć dobry wózek? Czym się kierować przy zakupie?

Najważniejsze jest określenie potrzeb swoich i dziecka, dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz maluch podróżuje bezpiecznie i komfortowo. Nie oszukujmy się ? nie ma rzeczy idealnych, mogą być jedynie bliskie ideału. Tak samo jak nie ma wózków dziecięcych idealnych dla wszystkich, Kwestia zakupu ?idealnego?, to kwestia świadomości potrzeb i ustalenia priorytetów.

Funkcjonalność

 

Zanim wybierzemy wózek dla dziecka, powinniśmy się zastanowić czy chcemy wózek jedno czy wielofunkcyjny. Możemy wybrać osobno gondolę i osobno spacerówkę lub kupić wózek 2w1 lub 3w1 z fotelikiem samochodowym. Wózek wielofunkcyjny jest co prawda droższy, ale posłuży nam do 3 roku życia dziecka.

Opcja z wyłącznie jedną funkcją jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w swoim domu do przechowywania kilku osprzętów. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zakup wózka z gondolą, w której możemy regulować oparcie. Zyskujemy przy tym możliwość zmiany pozycji niemowlaka, który będzie mógł leżeć nie tylko całkowicie płasko, ale i po kilku tygodniach życia poznawać świat z wyższej perspektywy.

Wózek powinien być wygodny nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Wygodniejsze w prowadzeniu i zwrotniejsze są wózki z tzw. pełną rączką, bo umożliwia ona sprawne prowadzenie jedną ręką, a to dość istotne. Dobrze, jeżeli rączka wypatrzonego modelu wózka posiada regulację wysokości, umożliwia to dopasowanie do wzrostu rodzica, przydatne okazuje się także w innych sytuacjach.

Bardzo pożądaną funkcją jest możliwość wpięcia siedziska lub ustawienia go w dowolnym kierunku jazdy, warto szukać modelu z tą możliwością, bo przydaje się to w różnych sytuacjach. Chociażby w dużym sklepie lub w każdym innym miejscu, gdzie dziecko powinno być nieco bardziej osłonięte i zabezpieczone przed niespodziewanymi sytuacjami z zewnątrz takimi jak, wiele osób tłocznie przemieszczających się czy przejeżdżających nieuważnie wózkami sklepowymi itp. itd.

Niezwykle istotnym parametrem idealnego wózka jest oczywiście również jego waga i sposób składania. Tu pojawia się dylemat ? spory wózek z wieloma przydatnymi funkcjami po prostu będzie miała swoją wagę, ze względu na udogodnienia. Natomiast mały i lekki, owszem będzie bardziej poręczny i łatwiejszy w przenoszeniu, ale nie będzie aż tak wygodny w użytkowaniu jak ten słuszniejszych rozmiarów.

Koła


Kupując wózek, warto zwrócić uwagę na koła. Rodzicom, prowadzącym aktywny tryb życia, na pewno do gustu przypadną wózki z trzema kołami tzw. joggery. Jeśli rodzice lubią spacerować, powinni bliżej przyjrzeć się ofercie wózków na czterech kołach.
Kluczowa jest świadomość, z jaką nawierzchnią najczęściej będziemy mieli do czynienia. Małe kółka sprawdzają się bowiem na równych powierzchniach, asfaltowych drogach lub prostych chodnikach, a także np. w galeriach handlowych. Jeżeli jednak częściej poruszać będziemy się po nierównych chodnikach, parkowych ścieżkach, leśnych traktach, a ulica prowadząca do naszego domu przypomina raczej szwajcarski ser lub polną drogę, zdecydowanie sensowniejszym rozwiązaniem jest wybór wózka z większymi kołami, które lepiej radzą sobie z wszelkimi nierównościami. Należy dodać, że duże koła będą tez świetnie radzić sobie na terenie równym, wiec są bardziej uniwersalne. Warto również wspomnieć, że wózki z obrotowymi kołami przednimi mają nieco lepsze właściwości skrętne i można nimi łatwiej zawracać, konieczna jest jednak przy nich możliwość zablokowania ich tak, aby pozostawały w razie potrzeby w jednej pozycji.
Na rynku znajdziemy koła pompowane, złożone z opony oraz standardowej dętki lub wykonane z samej pianki lub pianki w połączeniu z kauczukiem, zwane inaczej ?pełnymi? lub całkowita nowość, ale o tym za chwilę. Zaletą kół pompowanych jest to, że dobrze amortyzują wstrząsy, dzięki czemu dziecko może spać spokojnie. Jedyny minus jest taki, że są mniej odporne na uszkodzenia niż np. piankowe. W tym przypadku musimy się liczyć z tym, iż tak jak każda opona może się przebić. Dziś dostępne są już wózki z kolami żelowymi !!, które zapewniają doskonałe wartości amortyzacyjne co pompowane , a jednocześnie nie musimy się martwić o ich pompowanie czy też ewentualne przebicie, jak również nie skrzypią , jak to mają w zwyczaju niektóre piankowe czy też kauczukowe modele kół.

Wykonanie


Wybierając wózek warto zwrócić uwagę z czego jest wykonany. Bezpieczeństwo zapewni dziecku solidny stelaż wózka. Dodatkowo istotna jest także amortyzacja, która nie tylko chroni malucha przed wstrząsami.
Ważne są również materiały, z których wykonany jest wózek. Powinny zawierać oznaczenie UV50, dzięki czemu będą chronić nasze dziecko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Istotną rzeczą jest także kwestia czyszczenia wewnętrznych części wózka. Ważne jest zatem, aby można było je zdjąć i dokładnie oczyścić. Większość modeli wózków zewnętrznie wykonana jest z poliestru, który dobrze znosi czyszczenie, wykonane chociażby gąbeczką.

Akcesoria dodatkowe


Producenci zapewniają również dodatkowe wyposażenie do wózka, które zapewnia całkowity komfort użytkowania. W standardzie znaleźć się może kosz na zakupy, torba czy pokrowiec przeciwdeszczowy. Niektóre modele zawierają również moskitierę, parasolkę czy osłonkę na nóżki lub zimowy śpiworek.

 

A na co waszym zdaniem powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru wózka dziecięcego ?

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/