Dieta w ciąży ? popularne mity #3

07-11-2019

Dieta w ciąży ? popularne mity

Dieta przyszłej mamy budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu sprzecznych informacji na temat spożywania niektórych produktów. Jedno jest pewne warto, by w tym czasie kobieta szczególnie zadbała o pełnowartościowe posiłki. Poniżej znajdziecie popularne mity dotyczące diety w ciąży

 

Zrezygnuj z diety wegetariańskiej


Dieta wegetariańska zdobywa coraz większą popularność. Jednak przyszłe mamy częsty rezygnują z wege diety, w obawie, że nie dostarczą maluszkowi odpowiedniej ilości składników ożywczych. Nie ma jednak konieczności rezygnacji z diety wegetariańskiej. Oczywiście, pod warunkiem, że mamy zbilansowaną i przemyślaną dietę bogatą w kwas foliowy, jod, kwas DHA, żelazo czy witaminę D. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie naszego żywienia w czasie ciąży, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dietetykiem. W razie potrzeby może nam zostać zlecona dodatkowa suplementacja. Istotne w tym kontekście są również regularne badania, które pozwolą namierzyć, czy w naszym organizmie nie ma niedoborów niezbędnych składników i witamin

 

.

 

 

Kawa w ciąży to zło

 

Utarło się mówić, że w ciąży nie wolno pić kawy. Owszem nadmiar kofeiny zawarty w kawie może niekorzystnie wpływać na dziecko. Może doprowadzić do niskiej wagi urodzeni-owej dziecka czy przedwczesnego porodu. Nadmierne spożywanie kawy czy herbaty, zawierającej teinę, może wypłukiwać z organizmu cenne minerały, takie jak wapń czy żelazo. Kofeina jest dozwolona w rozsądnych ilościach - do 200 mg dziennie, co odpowiada mniej więcej dwóm filiżankom niezbyt mocnej kawy. Warto tu wspomnieć, że w czasie ciąży wiele kobiet sięga po kawę po to, by walczyć ze zbyt niskim ciśnieniem. To błąd ? niskie ciśnienie to często wynik zbyt małej ilości płynów spożywanych w ciągu dnia. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wodę, której powinno się wypijać 2-3 l dziennie.

 

 

 

Uważaj na sery pleśniowe

 

Zakaz jedzenia serów pleśniowych to najbardziej powszechny mit dotyczący diety kobiety w ciąży. Oczywiście należy uważać na sery z niepasteryzowanego mleka, które mogą wywoływać chorobę o nazwie listerioza. Jednak większość serów dostępnych na polskim rynku wytwarzana jest z pasteryzowanego mleka. Zawsze pamiętajmy, by zapoznać się ze składem produktu. Bakterie listerii giną w wysokich temperaturach możemy więc bez przeszkód jeść grillowany camembert i serek brie, czy tartę z dodatkiem fety. Bez przeszkód możemy jeść za to mozzarellę, sery twarde, np. cheddar czy ricottę.

 

 

 

Ryby ? na zdrowiem

 

Tłuste ryby to cenne źródło nienasyconych kwasów omega-3. Jednak kobiety w ciąży muszą zwracać szczególną uwagę na rodzaj i pochodzenie ryb. Wiele z nich może posiadać niebezpieczne toksyny, metale ciężkie czy substancje rakotwórcze. Przede wszystkim ze swojego menu, przyszłe mamy powinny wyeliminować: ryby surowe, np. w sushi, ryby wędzone oraz te wysoko przetworzone (np. tuńczyka z puszki). Warto też unikać niektórych ryb morskich, jak ryby maślanej, miecznika, makreli czy dorsza. W czasie ciąży warto postawić na produkty od sprawdzonych dostawców. Warto też pamiętać, że kwasy omega-3 znajdziemy również w innych produktach, np. w oliwie z oliwek.

 

 

Jedz za dwoje


To najpopularniejszy mit, krążący wśród naszym mam i babć. Przyszło się uważać, że kobieta w ciąży nie musi zwracać uwagi na to co je i w jakich ilościach. W końcu powinna jeść za dwoje! Nic bardziej mylnego!


W ciąży należy zachować umiar w jedzeniu i dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Objadanie się może grozić zbyt szybkim przybieraniem na wadze, a nadwaga prowadzi do wielu chorób, m.in. nadciśnienia, cukrzycy czy problemów z kręgosłupem. Prawidłowy przyrost wagi ciała w ciąży to 13-15 kg. Dlatego też warto kontrolować swoją dietę i odżywiać się zdrowo i regularnie.


W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie na kilokalorie nie zmienia się. Kobieta w ciąży powinna więc jeść tyle, ile przed ciążą. W drugim trymestrze zapotrzebowanie energetyczne ciężarnych wzrasta o 360 kcal dziennie w porównaniu do zapotrzebowania sprzed zajścia w ciążę. Dzienne zapotrzebowanie na energię w trzecim trymestrze wzrasta do ok. 475 kcal dziennie w porównaniu z zapotrzebowaniem sprzed ciąży.


Istotne jest, aby kobiety w ciąży nie głodziły się. Regularne spożywanie posiłków jest bardzo ważne. Dzięki temu: będziesz regularnie dostarczać organizmowi składników odżywczych, organizm będzie prawidłowo wydzielał insulinę, zapobiegniesz odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dieta kobiety w ciąży powinna dostarczać organizmowi niezbędnych składników, takich jak: żelazo, witamina D, kwasy DHA.

 

 

 

A Wam jakie zdarzyło się usłyszeć mity na temat diety podczas ciąży ?

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/