Co zrobić, aby święta były bardziej rodzinne? W Święta podaruj dzieciom swój czas! #8

12-12-2019

Co zrobić, aby święta były bardziej rodzinne? W Święta podaruj dzieciom swój czas!

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To doskonały moment by tworzyć i umacniać relacje, a także by rozpocząć długą drogę do pojednania w rodzinie lub kręgu znajomych. Święta mogą być doskonałym momentem, aby wspólnie z dziećmi pobawić się, pograć w planszówki. Za taki wspólny czas dzieci na pewno Ci podziękują!

 

Lalki, samochodziki, kreatywne zestawy, książki, przytulanki, ubrania ? to najczęściej pojawiające się rzeczy na liście prezentów dla dzieci. Rodzice wpisują na nią rzeczy materialne, które łatwo opakować w papier i położyć pod choinką. Mama i tata zapominają jednak o tym, co dla dzieci jest najważniejsze. Nie kolejna zabawka, którą będą bawić się w zaciszu swojego pokoju, a CZAS, wspólnie spędzony z rodzicami.!

Obecne tempo życia sprawia, że możemy poświęcić swojemu dziecku najwyżej kilkanaście minut dziennie. Tymczasem wspólne chwile z rodzicami to podstawa w procesie kształtowania się osobowości dziecka. Spędzanie czasu z dzieckiem to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można dla niego zrobić.

 


Nic tak nie cieszy dzieci jak wspólna zabawa z rodzicami. Jako rodzice, odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: ile razy zdarzyło się, że nasza pociecha domagała się naszej uwagi, ale byliśmy zbyt zajęci pozornie ważniejszymi obowiązkami? W dobie chronicznego braku czasu, warto pamiętać, że wspólne chwile spędzone z dzieckiem, to najpiękniejszy prezent, jaki możemy mu podarować.


Każdy rodzic chciałby mieć ze swoim dzieckiem relację opartą na przyjaźni i zaufaniu. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry.

Co zrobić, aby święta były bardziej rodzinne?

 

Przygotujcie święta razem
Podczas świątecznych przygotowań z reguły mamy ręce pełne roboty. Sprzątanie czy gotowanie (szczególnie, jeśli ma pojawić się u nas cała rodzina) to zadania, które potrafią zająć sporo czasu. Przygotowań nie ułatwiają dzieci, których wszędzie pełno. Dlatego zaangażujmy je do wspólnej pracy! Tak, nasze maluchy mogą nam pomóc w przedświątecznych przygotowaniach, by nie tylko poczuły, że są potrzebne, ale poczuły magię oczekiwania na coś wielkiego.
Ważnym i radosnym elementem jest np. świąteczne dekorowanie domu ? szczególnie jeśli pokusimy się o własnoręcznie wykonane ozdoby! W czasie kiedy my przygotowujemy świąteczne potrawy, nasze dzieci mogą przebywać razem z nami w kuchni i zajmować się malowaniem bombek. Bardzo angażujące są bombki styropianowe, z których mogą powstać prześliczne prace.  W ten sposób zapewnimy im angażującą i bezpieczną zabawę, a dzieci będą w zasięgu naszego wzroku.

 

 

Wyłączcie smartfony
Warto na czas świąt wyłączyć się od wirtualnego życia. Usiądźmy razem, przy wspólnym stole i zapomnijmy o pikającym wciąż telefonie. Odłóżmy go na moment, aby choć jeden dzień być tu i teraz dla rodziny i bliskich. Zamiast siedzieć z nosem w telefonie, zapytajmy ciocie, wujka, bacie co u nich słychać, jak się czują czy na co mają ochotę. A może  pociągnijmy stryja za język i zapytajmy go, jak żyło się w dawnych czasach? W świecie, w którym jesteśmy ciągle zabiegani, życie ucieka nam przez palce, tracimy ważne momenty. Dlatego święta to okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, a ponieważ udowodniono, że sama obecność telefonu utrudnia powstanie bliskości i zaufania oraz zmniejsza empatię i wzajemne zrozumienie, warto komórkę wyłączyć. Od razu zobaczymy, jak dużo mamy czasu i jak wiele ciekawych rzeczy możemy wspólnie robić.

 

 

Zagrajcie w gry planszowe
Zamiast siedzieć przy stole i zajadać się kolejnymi porcjami serniczka, sięgnijcie po gry planszowe! Na rynku możemy znaleźć imponujący wybór planszówek ? począwszy od gier strategicznych, przez takie, które opierają się na popularnych serialowych i filmowych motywach, grach, których tłem są różne okresy w historii Polski np. czasy PRL-u, po planszówki dla najmłodszych, ale też i tylko dla dorosłych. Najczęściej sięgamy po gry typu omnibus, ale lubimy również różne gry towarzyskie, takie jak Dixit, Taboo, 5 sekund.  Wspólny turniej gier wciąga bliskich w różnym wieku, uatrakcyjnia wspólnie spędzony czas i co najważniejsze ? sprawia, że na świąteczne spotkania się czek.

 

 

Wybierzcie się na spacer
Piata godzina za stołem może każdego przyprawić o ból głowy. Dla dzieci to również katorga. Dlatego po zjedzeniu świątecznego obiadu wybierzcie się na spacer. Ubierzcie się ciepło (jeśli pogoda dopisze, weźcie sanki) i pomaszerujcie przed siebie. Już półgodzinna przechadzka robi różnicę, poprawiając samopoczucie i łagodząc objawy wielu chorób. Dla dzieci wspólny spacer stanowić będzie prawdziwą frajdę, zapewniającą ujście dla nieposkromionej energii, która zwykle je rozpiera.

 

A Wy jakie macie pomysły na udane święta z rodziną ?

Zapraszamy na nasz kanał Facebook do komentowania, jak również na konkurs szczegóły na naszym profilu !!!

https://www.facebook.com/justbabysklep/